Aneta Prymaka - Oniszk

Nigdy wcześniej nie słyszałam o bieżeństwie. Myślę, że podobnie jak większość z nas. To książka Anety Prymaki - Oniszk przywróciła nam tę zapomnianą historię o zapomnianych uchodźcach z czasów I wojny światowej. Do panicznej ucieczki w głąb Rosji przed Niemcami rzuciło się kilka milionów mieszkańców wsi ze wschodnich krańców Królestwa Polskiego, wśród nich prababcia pani Anety z Knyszewicz pod Sokółką oraz wielu mieszkańców guberni augustowskiej.


Rozmawiałyśmy o tym jak przyjmowali uchodźców mieszkańcy Rosji i jak bieżeństwo zmieniło chłopów, którzy od wieków nie ruszali się z rodzinnych wiosek i nagle wyruszyli w podróż liczącą tysiące kilometrów.


Publiczność szczególnie zainteresował wątek dotyczący trudnych stosunków między katolikami a prawosławnymi, którzy wrócili z bieżeństwa do odrodzonej Polski. Obraźliwe słowo "kacap" funkcjonowało w Polsce jeszcze przez wiele dziesięcioleci po bieżeństwie.


Podczas spotkania fragmenty książki pani Anety znakomicie przeczytał założyciel Teatru Pneumatycznego działającego przy Augustowskich Placówkach Kultury Paweł Leszkowicz.


Jeszcze długo po spotkaniu trwały rozmowy publiczności z panią Anetą, która okazała się niezwykle serdeczną, ciepłą i cierpliwą rozmówczynią. Proboszcz budującej się właśnie w Augustowie cerkwi przyniósł ze sobą historię prawosławnej parafii augustowskiej i podarował ją autorce "Bieżeństwa", a potomkowie bieżeńców z naszych stron podzielili się z panią Anetą swoimi rodzinnymi historiami.


A na koniec wywiad z Anetą Prymaką-Oniszk przeprowadził utalentowany licealista Maciek Trojanowski. Maciek będzie miał swoją stałą rubrykę w "Przeglądzie Powiatowym", gdzie można będzie przeczytać wszystkie jego wywiady z kolejnymi gośćmi Lektury Obowiązkowej.


Spotkanie odbyło się 9 marca 2018 roku. Prowadziła Monika Rowińska.

Tekst Monika Rowińska
Plakat Radek Bućko
Scenografia Iza Cembor i Renata Rybsztat
Zdjęcia Adam Bajkowski

Popularne posty