Szymon Teżewski

To nazwisko nic Państwu nie mówi? To tylko kwestia czasu, żeby stało się powszechnie znane. Szymon Teżewski to młody, zdolny pisarz z Augustowa.
Jego debiutancka powieść "Eteromanka", osadzona w realiach przedwojennego Augustowa, znalazła się w ścisłym finale najważniejszej nagrody literackiej w naszym regionie - Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.


Szymon twierdzi, że stworzył powieść klasyczną, czytelnicy doszukują się w niej kryminału, romansu, a nawet powieści grozy. O czym opowiada "Eteromanka"? O wielokulturowym przedwojennym Augustowie, niespełnionym pisarzu, tajemniczej piękności odurzającej się eterem i maszynie do pisania opanowanej przez ducha.

Teżewski pieczołowicie odtworzył przedwojenne realia miasta i język jego mieszkańców, korzystając z zasobów bibliotek cyfrowych, Muzeum Ziemi Augustowskiej i pamiętnika pradziadka swojego przyjaciela Mateusza.


W przygotowanie spotkania bardzo zaangażował się nowy szef naszego Muzeum Tomek Kiełczewski, zauroczony powieścią Szymona. W przepastnych muzealnych archiwach odnalazł zdjęcia i przedmioty związane z treścią "Eteromanki". Ba, odnalazł nawet zdjęcie samej Eteromanki, czyli pięknej Małgorzaty Weiss.


Iza i Renata wykorzystały muzealne eksponaty do zbudowania scenografii, której najważniejszym elementem była przedwojenna maszyna do pisania. Bardzo prawdopodobne, że jest opętana przez złe duchy, ponieważ używało jej gestapo.

Ja z muzealnych zdjęć i zeskanowanych fragmentów przedwojennego augustowskiego pisma "Nasz Głos" i starego przewodnika turystycznego po Augustowie przygotowałam prezentację multimedialną.

Zabiegany polonista Tomek Choroszewski zgodził się przeczytać podczas spotkania fragmenty powieści. 


Publiczność dopisała, tuż przy scenie usiedli przyjaciele Szymona, żeby mu dodawać otuchy podczas jednego z pierwszych w jego życiu spotkań autorskich. Bardzo się cieszę, że to właśnie ja mogłam je poprowadzić.


Spotkanie chyba się nam udało, bo wszystkie egzemplarze "Eteromanki" rozeszły się błyskawicznie, a ci, dla ktorych ich nie wystarczyło, niecierpliwie czekają na dodruk.
W maju, z okazji urodzin Augustowa, odbędzie się miejska gra terenowa tropami "Eteromanki".

Spotkanie odbyło się 3 marca 2017 r. Prowadziła Monika Rowińska.

Tekst Monika Rowińska
Plakat Radek Bućko
Scenografia Izabela Cembor, Renata Rybsztat
Zdjęcia Wojciech Kaszlej

Popularne posty