Kto za tym stoi

"Lektura Obowiązkowa" to cykliczne spotkania z pisarzami i reporterami organizowane przez Augustowskie Placówki Kultury (APK).
Spotkania odbywają się co drugi miesiąc w Miejskim Domu Kultury w Augustowie przy Rynku Zygmunta Augusta 9.

Kto za tym stoi?

Bartek Świerkowski - instruktor APK, pomysłodawca cyklu, dobry duch całego przedsięwzięcia, właściwie wszystko jest na jego głowie.
Bartek zaprasza pisarzy, dba o umowy, dojazdy i noclegi. Odbiera gości z dworca, dowozi do hotelu, przywozi na spotkania, rezerwuje stoliki na kolacje, odwozi na dworzec. Dba o promocję, zamawia plakaty i rozwiesza je w całym mieście. Rozstawia scenografię i krzesła dla publiczności, sprawdza czy reflektory nie świecą gościom w oczy. Troszczy się o wszystko, myśli o wszystkim i o wszystkich. Bez niego nic by się nie udało.

Radek Bućko - artysta grafik, autor naszego logo oraz większości plakatów i ulotek, życzliwy doradca w sprawach PR.
Radek to absolwent historii sztuki na KUL-u, pracował przy tworzeniu oprawy plastycznej i scenografii dużych imprez sportowych i kulturalnych, np. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu. Od lat mieszka w Warszawie, ale chętnie i bezinteresownie pomaga organizować życie kulturalne w swoim rodzinnym Augustowie.

Iza Cembor - plastyczka z APK i właścicielka Pracowni Ala ma Kota - Ręcznie szyte zabawki, autorka niepowtarzalnych scenografii, twórczyni niezwykłych lalek, którymi obdarowujemy naszych gości.


Iza jest utalentowana, wrażliwa, kreatywna, ma znakomite pomysły, zawsze można na nią liczyć. Jest też bardzo skromna, nie pozwala, żeby jej głośno dziękować ze sceny.

Renata Rybsztat - plastyk z APK, bez jej talentu malarskiego nasze scenografie nie byłyby takie piękne.


Dorota i Marcin Choroszewscy - właściciele augustowskiej Palarni Kawy La Kafo, podczas spotkań częstują wszystkich swoją pyszną kawą.


Dorota i Marcin wnoszą do "Lektury Obowiązkowej" mnóstwo dobrej energii, są bardzo sympatyczni, otwarci, uśmiechnięci i kochają nie tylko kawę, ale też książki.

Prowadzący:

Monika Rowińska - autorka niniejszego blogu, z wykształcenia polonistka, bibliotekarka i menedżerka kultury, na co dzień pracuje w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie.Każde spotkanie to dziesiątki przeczytanych przeze mnie wcześniej książek, biografii, wywiadów i długie godziny spędzane na obmyślaniu pytań, które nie znudzą ani naszej publiczności, ani naszych gości.


Alicja Bajkowska - z wykształcenia polonistka, pracuje w Augustowskich Placówkach Kultury.

Czyta niewiarygodne ilości książek i potrafi zajmująco opowiadać o swoich wrażeniach z lektury. Spotkanie z Jakubem Żulczykiem w czerwcu 2017 r. było jej bardzo udanym debiutem w roli prowadzącej.


Szymon Teżewski - pisarz i programista. Autor opowiadań fantastycznych oraz powieści "Eteromanka" osadzonej w przedwojennym Augustowie.Inteligentny i dowcipny. Szymon był gościem "Lektury Obowiązkowej" w marcu 2017 r., a w styczniu 2018 r. debiutował jako prowadzący podczas spotkania z Łukaszem Orbitowskim.


Maciej Białous - doktor socjologii, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Zaprzyjaźniony z augustowskim DKF Kinochłon, gdzie prowadzi spotkania po seansach filmowych. Przyjął nasze zaproszenie do prowadzenia spotkań Lektury Obowiązkowej. Fascynują go: pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska.Czy nasze starania przynoszą efekty? Oceńcie Państwo sami. Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu "Lektura Obowiązkowa".

Popularne posty

Marcin Kącki